Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Alternativa k MMF na dohled, aneb konec jedné éry?

 

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) učinily  významný pokrok vedoucí ke zřízení struktur, které poslouží jako alternativa k MMF a Světové bance (které jsou pod dominancí USA a EU).

Podle všech dostupných indicií to vypadá , že BRICS své úsilí o vytvoření své vlastní alternativy k MMF nijak nezpomalují…ba naopak.

Sdílený fond rezervních měn jako náhrada za MMF a Rozvojová banka BRICS jako náhrada za Světovou banku začnou fungovat už v roce 2015, řekl ruský velvyslanec Vadim Lukov.

 

Brazílie už koncipovala chartu Rozvojové banky BRICS zatímco Rusko zpracovává mezinárodní dohodu o zřízení této banky. Země BRICS navíc už odsouhlasily výši autorizačního kapitálu nové instituce na $100 miliard pro každého. „Probíhají už rozhovory o rozdělení rozjezdového kapitálu po $50 miliardách mezi partnery a o umístění ústředí této banky. Každá ze zemí BRICS už vyjádřila značný zájem na tom, aby měla ústředí na svém území,“ řekl Lukov.

Očekává se, že příspěvky do sdíleného fondu rezervních měn budou následující: Čína $41 miliard; Brazílie, Indie a Rusko každá po $18 miliardách; a Jižní Afrika $5 miliard. Výše příspěvku odráží velikost ekonomik jednotlivých zemí.

Vytvoření Rozvojové banky BRICS má rovněž politický význam, jelikož to členským státům umožní prosazovat své zájmy v zahraničí. „Je to politický krok, který může zdůraznit posilující se pozici zemí, jejichž názor je často jejich  americkými a evropskými kolegy ignorován. Čím je tato unie a její pozice na světové aréně silnější, tím snadnější bude pro její členy chránit své vlastní zájmy,“ poukazuje Natalija Sapoilova, šéfová výzkumné a investiční společnosti Golden Hills-Kapital AM.

Možná, že to perfektně shrnuje následující…

Ekonomové varují, že legitimita MMF je v sázce, a říkají, že zahraniční postavení USA podléhá erozi.

Opravdu „erodovalo“…

USA by také podle plánu některých vynořujících se ekonomik mělo ztratit právo veta ve správní radě Měnového fondu. Tyto země mají už dost vytáček Spojených států k ratifikaci čtyři roky staré dohody o fondu nouzových půjček. Je v tom ovšem i další ztráta věrohodnosti na globálním jevišti, jak to shrnul brazilský ministr financí Mantega, „MMF nemůže  zůstat paralyzovaný a odkládat své závazky, že se reformuje.“

Jak napsal Wall Street Journal, USA podle plánu, uvažovaného některými vynořujícími se ekonomikami, ztratí svou moc vetovat rozhodnutí správní rady Mezinárodního měnového fondu.

Někteří členové řídícího výboru MMF na sériích víkendových schůzek naznačili svou touhu jednat okamžitě a podtrhovali rostoucí zahraniční nespokojenost ohledně zdržování schválení mezinárodní úmluvy v americkém Kongresu na revizi správy tohoto fondu.

„Jsme hluboce zklamáni pokračujícím zdržováním pokroku v reformě kvót a správy MMF,“ uvedlo komuniké Skupiny 20 největších ekonomik světa.

A různé země, které by měly prospěch z toho, kdyby mohly více mluvit do akcí MMF, teď jen čekají na USA…

„Je třeba už najít nějaké alternativy jak se pohnout dále s reformami, ten největší akcionář totiž neřeší své politické problémy.“

 

Autor: MG

S využitím dat z www. ac24.cz