Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

QE3 – třetí kvantitativní uvolňování

Americká centrální banka (Fed) zahajuje třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování (QE3), aby podpořila hospodářský růst a tvorbu pracovních příležitostí. Fed po dvoudenní schůzce svého měnového výboru oznámil, že bude nakupovat státní dluhopisy a další vybraná aktiva tempem 40 miliard dolarů (asi 758 miliard Kč) měsíčně. Podrobnosti k rozhodnutí výboru později vysvětlí šéf Fedu Ben Bernanke.

"Abychom podpořili silnější hospodářské oživení a zasadili se o to, že inflace se postupně dostane na hodnoty, které odpovídají našemu duálnímu mandátu, rozhodl se výbor zvýšit kvantitativní uvolňování měnové politiky nákupem dalších státních dluhopisů tempem 40 miliard dolarů měsíčně," stojí ve sdělení měnového výboru.

 

Zdroj: ČTK

 

 

Slovní spojení „inflace, která odpovídá našemu duálnímu mandátu“ zní opravdu jako by bylo vyřčeno v Delfách, ale tak už to u FEDu bývá.

Co se však za tímto krokem ve skutečnosti skrývá? Inflace. Tedy přesněji řečeno, snaha spustit inflaci. Při QE1 a QE2 FED napumpoval do ekonomiky značné množství peněz a přitom se mu inflaci zvýšit nepodařilo. Zadluženost domácností i státu je totiž tak veliká, že ekonomické subjekty nové prostředky použily k částečnému oddlužení a nikoli k novým investicím do výroby či do spotřeby a k nastartování ekonomiky to nestačilo.

Přitom na druhou stranu sama inflace povede k vnitřnímu oddlužení formou znehodnocení dluhů a tak by přiměřeně velká (raději řekněme přiměřeně malá) inflace pomohla k řešení ekonomických problémů vzniklých bezbřehou zadlužeností.

Prostě bylo uvolněných prostředků málo. Domnívám se, že je to dobře a že léčba postupnými kroky je v tomto případě lepší než šokem.

 

Nyní je situace poněkud odlišná. Ekonomické subjekty postupně zjišťují, že krize zase není tak strašná, jak tvrdí média. Předchozí uvolnění přispělo ke stabilizaci finančního trhu a nyní by skutečně již mohlo dojít k nastartování mírné inflace, která by následně vedla k oživení a k likvidaci části zadluženosti.

Na tuto alternativu je třeba se připravit. A je třeba mít na paměti, že jde o FED a dolar. ECB kromě politiky utahování šroubů a pravidel žádné aktivní kroky neprovádí  a hlavně nové peníze neuvolňuje.

Pak je třeba při investicích i při obchodu se zahraničím pečlivě zvažovat a posuzovat další vývoj kurzu EUR/USD, zabezpečit kurzová rizika, očekávat inflační navýšení cen akcií obchodovaných v dolarech (z našeho pohledu je ale zisk na akciích potřeba očistit o kurzové ztráty). Zejména však již po několika měsících budeme moci posoudit, zda tento krok již konečně povede k očekávanému oživení.

 

 

Autor: CLZ